Deltagende klubber og kontaktpersoner

 

Klubbernes kontaktpersoner:

 

ABC: ABC cykling: Jens Nedergaard, mail: nedergaard.jens@gmail.com

 

ACK: Allerød cykelklub: Benjamin Hesselberg, mail: benjamin.hesselberg@gmail.com

 

ACR: Amager Cykel Ring: Tim Stokholm, mail: tim@freniti.dk

 

BBC: Birkerød Bicycle Club: Henrik Christensen, mail: henrik.christensen@live.dk

 

CCH: Cycle Club Hillerød: Morten Ellegaard, mail: morten.ellegaard.andersen@dk.issworld.com

 

CKK: Cykle Klubben Kronborg: Thomas Hannibal, mail: formand@ckkronborg.dk

 

CKV: C.K. Viking: Dan Kestler, mail: sommercup@ckv.dk

 

FBL: Frederiksberg bane og landevejsklub: David Lind, mail: daghvid@gmail.com

 

FNM: Food -N - Motion: Henrik Melbye, mail: Melbye@food-n-motion.dk

 

GCC: Gentofte Cykelklub : Morten Philbert, mail: mortenphilbert@mail.com

 

GCM: Gribskov Cykel Motion: Dennis Martinsen, mail: dennismartinsen@email.dk.

 

Holte CK: Holte cykelklub: Søren Svenningsen, mail: sds@danskflaskegenbrug.dk

 

HFTC: Hillerød Fysio Klub: Thomas Liebmann, mail: Lcycling@icloud.com

 

OCC: Ordrup cykelklub: Anders Skibsted Mogensen, mail: skibstedmogensen@gmail.com

Michael De Voss, mail: michael@devoss.info

 

PI: Politiets Idrætsforening, Johannes Risbjerg, mail: leris@outlook.dk og jrj004@icloud.com

 

RCC: Rapha Cykel Klub: Heidi Gabriel, mail: heidi.gabriel@rapha.cc

 

TSC: Team Saaby Cykler: Martin Lyngsted Nielsen, mail: kontakt@teamsaabycykler.dk

Sponsorer

Rex Cykler
Buwi Grafisk

 

Nyheder

 

D. 18. august 2018

 

Propositioner er lagt op til enkelstarten, tirsdag d. 28. august 2018.

 

NB: Husk første start kl. 17:30

 

 

 

Husk, denne regel:

 

Når I bliver overhalet af en hurtig kørende gruppe, må I ikke sætte jer på hjul af denne gruppe og hvis i kommer til at køre med en langsommer gruppe, skal i blive bagerst i gruppen

 

 

 

Da vores regler ikke omhandler U17 cykelrytter, men kun junior, som er over 18 år, har vi givet de 3 ABC deltager dispensation til at forsætte i gruppe 2, ikke kun at de er under 18 år, men også fordi de kører med en anden gearing, vil det være svært at holde den høje hastighed i gruppe 1.

 

D. 27. maj 2018

 

Den episode der var i gruppe 4, ved 1. afdeling, har medført at nr 625, er udelukket fra sommersuppen resten af 2018.

 

 

Angående chip: Der blev afprøvet chip idag, ca. 25% havde fornyet deres licens og opdateret den, I der købte chip sidste år og har købt den med et års abonnement, vil være udløbet, I skal gå ind på pro chip hjemmeside og forny det, samt lave en opdatering.

 

 

D. 28. april 2018

 

Propositioner for holdløbet er lagt op, se under afdelinger

 

d. 19. marts 2018

 

Grupper til 2018 er lagt op, vær venlig af se efter om der skulle være fejl i chip nr. og navn.

 

 

d. 24. oktober 2017

 

Datoer sommercup 2018

 

D. 19. September 2017

 

Så er sommercuppen slut for i år, det har været en cup, med en masse gode løb, skiftende vinder og tæt duel til og med den sidste afdeling.

 

På gensyn d. 15. maj 2018

 

Se billeder fra afslutningen 2017 på facebook siden.

 

Lyngbye Inbike arrangere cykelture til Sverige og Spanien. Se mere på www.bolyngbye.dk

 

D. 11. oktober 2015:

Billeder sidste afdeling.

 

 

 

 

 

Sommercup.dk - Copyright 2015